Valodu apguve: Minimālais vārdu krājums 2


Pirms viena ar pus gadiem ierakstā atstāstīju, ko biju lasījis internetā par minimālo vārdu krājumu, kas nepieciešams, lai runātu kādā no valodām. Ierakstu varat izlasīt “Valodu apguve – minimālais aktīvās vārdnīcas izmērs”. Galvenie punkti ko toreiz minēju bija internetā atrastie aptuvenie lielumi. Toreiz varēju tikai atstāstīt, ko kāds pētījis vai rakstījis. Šoreiz mēģināšu uzrakstīt ko vairāk no sevis, par to, pie kā esmu nonācis šajā jautājumā.
Visupirms jau par biežāk lietoto vārdu sarakstiem, par kuriem bieži sanāk lasīt. Rakstot pirmo ierakstu nevarēju neko tā īpaši spriest, bet šoreiz varu teikt ļoti stingri un pārliecināti – 100 vārdi (darbības vārdi), kas ļauj runāt valodā neeksistē. Biežāk lietoto 1000 vārdu saraksts, neko tā īsti nepalīdzēs. Itkā zinātniski noteiktais 2000 biežāk lietoto angļu valodas vārdu saraksts, kas veido 85%, neko nepalīdzēs. 2000-3000 vārdi arī nav tuvu pietiekami, lai sazinātos.
Uz jautājumu, cik tad vārdi ir jāzina, joprojām, atbildēt nevaru. Varu tikai pateikt manu šā brīža secinājumu: ar 5 tūkstošiem vēl ir krietni par maz. Ar to domājams jārēķinās. 4 valodās, kurās mans vārdu krājums ir aptuveni minētais vai ndaudz lielāks, nevar teikt ka pietiek, lai spētu izteikties pietiekami plaši, vai saprast pietiekami daudz, lai nerastos problēmas. Vismaz ja nav vēlēšanās sarunas laikā vairāk uzmanības veltīt vārdnīcai nevis sarunas partnerim.
Ar labu vārdnīcu pa rokai situācija nav tik šausminoša, protams. Skatīties kādus video, pārraides, filmas vai klausīties mūziku ar 5000 vārdu krājumu iespējams. Ja nav bail izmantot vārdnīcu bieži un it sevišķi, ja ir iespēja noklausīties fragmentu vairākkārt, tad saprast galvenos punktus, tēmu vai atsevišķas daļas izdosies, bet saprast pilnīgi visu visticamāk nesanāks. Protams, ja klausīties runā, ko saka kāds, kam valoda nav dzimtā, būs daudz saprotamāk, bet ar saturu, kas nav speciāli vienkāršots, būs problēmas. Pasīvas apguves sākšanai jau pietiek tomēr.
Ja nu gadījumā ir paveicies, un jārūpējas par savām zināšanām tikai specifiskā jomā, tad iespējams varētu iekļauties kādos 5000 vārdos, bet ja ir nepieciešamas vispārīgas prasmes, tad jāskatās vairāk uz 10 tūkstoš vārdu pusi. Tā kā šobrīd nevaru teikt, ka zinu kādā valodā ap 10 tūkstoš vārdu, jo cik vārdus zinu angļu un krievu valodās nevaru saskaitīt un nevienā no jaunajām valodām tik daudz vēl nezinu, tad nevaru teikt, vai šis mērķis izrādītos pietiekams, lai justos droši sarunas laikā.
Šobrīd tas ir viss ko varu piebilst. Vēl pēc kāda laika noteikti varēšu komentēt ko vairāk, it seviši par 10 tūkstoš vārdu atbilstību nepieciešamajam. Bet tagad jau ir skaidrs, ka 2, 5 vai 10 tūkstoši jau nav nemaz tik daudz 🙂
Visu labu! Līdz nākamajam rakstam 🙂 Ar cieņu, Jānis.

Advertisements

About janiksxxl

An INTP, uncompromised one. Lazy programmer, strange writer, terrible artist and really strange person protecting its place in the world. Wanna be author of in development social interaction simulator G.A.K.U.E.N.:.Eden's last garden
Šis ieraksts tika publicēts Valodas un to apguve. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s