Trakā zinātnieka piezīmes: Par autortiesībām un haosu


Visi autori, kuri grib kļūt stāvus bagāti parasti mīl pumpēt savas tiesības. Citi vienkārši pieliek “atvērtā koda” etiķeti un palaiž savu garadarbu tautiņās. Vieni cīnās ar pirātismu ieguldot miljonus un samazinot paši savu peļņu, citi turpina strādāt un dot labumu sabiedrībai saņemot par to tik cik ir pelnījuši.

Ne par to gan ir šoreiz runa. Cilvēki ir raduši kopēt no dabas visu, ko vien var, un neviens parasti par autortiesībām nedomā maksāt. Kādas muļķības atzīt par autoru haosu un nejaušību. Rodas jautājums vai haosa ģenerēta kaut kā kopija var tikt uzskatīta par pirātisko kopiju? Jebkurš autors noteikti teiks ka jā 😀

Kā jau zināms informācija digitāli glabājas 1 un 0 (bitu) virknes veidā. Kad runa ir par autortiesībām, tad šī virkne ir tapusi kāda cilvēka darbības rezultātā, kurš nu skaitās autors. Pašai virknei gan nav nekāda fiziska sakara ar šo autoru. Jebkurš nejauši ģenerēts skaitlis ir šāda bitu virkne.

Teorētiski un praktiski jebkura izmēra bitu virkne var tikt ģenerēta automātiski un bez cilvēka līdzdalības, pilnīgi autonomi. Iespējamība uzģenerēt nepieciešamo bitu virkni gan ir ļoti ļoti maza, tomēr tā vienmēr ir pat ja izmanto “brutālā spēka” metodi. Nemaz nerunājot par daudz saprātīgākiem risinājumiem.

Teorētiski, jebkura programma, kas vēl nav uzrakstīta, vai jau ir uzrakstīta, varētu tikt atklāta pilnīgi nejauši, nemaz neieguldot cilvēkresursus. Ja eksistē mākslīgais intelekts, tad šobrīd iespējamība to uzprogrammēt ir tikpat liela, kā atklāt to ar nejaušas bitu virknes palīdzību. Tas pats ir sakāms arī par jebkuru cita veida digitālo failu. Jau šobrīd ļoti maza izmēra failus, piemēram, ikonas, būtu iespējams radīt nejauši. Tad kurš šajā gadījumā ir autors? Un vai tā ir pirātiskā kopija?

Daudz prātīgāk protams ir neizmantot tīri bitu ģenerēšanu, bet augstāka līmeņa vienības, tādas kā pikselis, programmēšanas valodas bloks utt., bet tas nemaina galveno. Viss visapkārt ir radies tāds kāds tas ir no miljardiem gadus ilgām nejaušībām (ne gluži, bet pieņemsim) un nav teikts, ka šādas nejaušības arī digitālā formātā nevarētu ar savu kolosālumu sagraut jebkura cilvēka iespējas.

Mēs pagaidām dzīvojam lēno datoru laikmetā. Šobrīd efektīvi neko vairāk par 1KB lielu failu uzģenerēt neizdosies. Varbūt kaut ko uz 5KB maksimums. Kādreiz nākotnē šie skaitļi varētu pieaugt. It sevišķi ja zinātnieki atklās (nu vispār jau sen kā ir atklājuši) un iemācīsies pielietot kādu ļoti interesantu varbūtības un haosa īpašību 🙂 Un šeit es runāju par īsto dabisko varbūtību, nevis nejauši ģenerēto skaitļu, kas nav nejauši, varbūtību.

Autori droši vien tādā situācijā censtos pierādīt ka viņiem pieder kādas tiesības uz nejauši radīto un ka tā ir kopēšana. Citi priecātos par zinātnes sasniegumiem 😀 Viss tas ir lielā mērā muļķīga prātošana, tomēr vienmēr eksistē iespēja, ka aprakstītais varētu kādu dien kļūt par realitāti. Es personīgi par to būtu tikai priecīgs 😀

Advertisements

About janiksxxl

An INTP, uncompromised one. Lazy programmer, strange writer, terrible artist and really strange person protecting its place in the world. Wanna be author of in development social interaction simulator G.A.K.U.E.N.:.Eden's last garden
Šis ieraksts tika publicēts Velns zin kas teksta formātā. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s